ÇİMLENDİRME KILAVUZU

ÇİMLENDİRME KILAVUZU

ÇİMLENDİRME İŞLEMİ İÇİN GEREKEN MALZEMELER

  • Orta boy cam kavanoz
  • 15 cm x 15 cm tül veya tülbent
  • Tülbenti kavanozun ağzına tutturabilmek için lastik

İŞLEM

Başlangıç için 1 çay bardağı yeşil mercimeği, kavanozunuzun içine koyun ve üzerini iki kat geçecek kadar içme suyu ile örtün. Bu şekilde bir gece bekletin.

Ertesi sabah tülbenti, kavanozun kapağını kapatacak şekilde lastikle tutturun ve ters çevirerek suyunu süzdürün.

Bu şekilde baş aşağı olarak mutfak tezgahınızda muhafaza edin. Kavanozun ağzının hava almaya müsait olmasına özen gösterin. Bunu kavanozun ağzına hafif bir açı vererek yapabilirsiniz.

12 saat sonra kavanozunuzu alın ve üzerindeki tülü açmadan içine su koyarak mercimeklerinizi yıkayıp tekrar süzün ve tekrar baş aşağı olarak muhafaza edin. 12 saatte bir bu şekilde yıkayarak devam edin.

2 gün içinde (veya daha önce de olabilir) mercimekler kök vermeye başlayacaklar. Köklerin boyu mercimeğin kendisinin boyunu geçtiğinde yenmeye hazır hale gelmiştir. Mercimekleri ağzı kapalı bir kapta buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Bir hafta boyunca tazeliğini korur.

Bu işlemi diğer baklagiller ve tohumlar için kullanabilirsiniz.

Tohum (brokoli, turp, pancar, çemen, kırmızı yonca, v.s.) çimlendirmesinde çimlerin ucunda küçük yaprakları belirene kadar beklemek gerekir. Tohumların ilaçsız ve mümkünse organik olmasına dikkat edilmelidir.