PROBİYOTİK İÇECEK (Lahana Bazlı)

PROBİYOTİK İÇECEK (Lahana Bazlı)

PROBİYOTİK İÇECEK (Lahana Bazlı)

Blenderi 2/3’üne kadar iri kıyılmaş lahanalar ile doldurun.

Lahanaların yarı seviyesini bir iki parmak genişliği geçecek kadar klorsuz içme suyu ekleyin ve 1 dakika kadar düşük hızda, sonra da 10 saniye kadar yüksek hızda makinanızı çalıştırın.

Oluşan karışımın içinde hala küçük parçalar halinde lahanaları görmelisiniz. Eğer boza kıvamına geldiyse çok fazla çırpılmış demektir.

Bu karışımı bir kavanoza alın. Kavanozun boyunu seçerken, üstünde en az 3 cm. boşluk kalacak şekilde seçmek gerekiyor. Yani karışımınız kavanozu tamamen doldurmamalı.

Kavanozun ağzını sıkı bir şekilde kapatın ve kuytu bir köşede oda sıcaklığında 3 gün bekletin. 3 gün sonunda (72 saat) karışımınızı süzgeçten geçirin ve buzdolabında muhafaza edin. Her gün bu sıvının 1/2 bardağı ile 1/2 bardak içme suyunu karıştırın ve günde 3 kez (tercihen yemeklerle) için. Şişeden alacağınız 1/2 bardak probiyotik içeceği, hazırlayacağınız bir sonraki lahana karışımına ekleyin. Bu, yeni yapacağınız karışımın, sadece 24 saat içinde gereken kıvama gelmesini sağlayacaktır.

İyi yapılmış bir işlem sonunda içeceğinizin tadı maden suyu ile yoğurt suyu

arasında olmalıdır. Eğer ağır koku, bozulmuş gıda kokusu varsa içilmemelidir.

Süzüldükten sonra 24 ila 36 saat içinde tüketilmesi gerekir. Buzdolabında saklayın.

Bu işleme 1 ila 3 ay devam edin. Dışkınız bu süre zarfında alafranga tuvaletteki suyun üzerinde yüzmeye başlayacaktır. Bu bulgu ortaya çıktığında günlük içiminizi günde 1 bardağa çekebilirsiniz.